Wpływ masażu dźwiękiem na ciało i nastrój – poznaj wyniki ankiety 

Aby za pomocą „szkiełka i oka” sprawdzić, w jaki sposób masaż dźwiękiem oddziałuje na samopoczucie, przeprowadziliśmy specjalne badanie! Wzięły w nim udział osoby, które miały okazję doświadczyć krótkich sesji pokazowych w Sonorze podczas dwóch wydarzeń: Konferencji Naukowej „Psyche i Soma” na Akademii Muzycznej w Łodzi organizowanej przez Katedrę Muzykoterapii oraz Dnia Otwartego Sonora Studio. Czy według ankietowanych terapia dźwiękiem ma sens i rzeczywiście poprawia nastrój?  

Wystarczyło zaledwie 20 minut w Sonorze…

…, by osiągnąć wysoki poziom zrelaksowania – to jeden z kluczowych wniosków, wynikających z analizy naszej ankiety. Jak wskazali respondenci, w porównaniu do stanu sprzed pokazowego masażu, ich samopoczucie poprawiło się o 0,8 pkt – ocenili je na 4,5 pkt w 5-stopniowej skali! Co wpłynęło na wyraźne zadowolenie uczestników? Bez wątpienia liczne, przywracające wewnętrzną harmonię wrażenia, których mieli okazję doświadczyć. Spośród nich wskazali między innymi: 

  • uspokojenie myśli, 
  • odprężającą różnorodność dźwięków oraz wibracji, 
  • poczucie zupełnego bezpieczeństwa, 
  • zwiększony spokój. 

Ponadto warto dodać, że nawet tak krótka sesja masażu dźwiękiem pozwoliła obniżyć poziom odczuwanego smutku (o 0,5 pkt) i lęku (o 0,6 pkt). Opinie uczestników potwierdzają zatem, iż Sonora w znacznym stopniu poprawia ogólny dobrostan psychiczny, ale czy działa równie korzystnie w kwestii odprężenia ciała? 

Redukcja stresu i głęboka relaksacja mięśni

Kolejne części wyników ankiety przynoszą równie interesujące wnioski. W ogólnym podsumowaniu największy wpływ sesji osoby biorące udział w badaniu zauważyły bowiem na poziomie fizycznym. Masaż dźwiękiem przyczynił się przede wszystkim do rozluźnienia ciała (wzrost o 1,8 pkt) oraz obniżenia odczuwanego napięcia (o 1,4 pkt) i bólu (o 0,4 pkt). W swoich odpowiedziach respondenci zwracali uwagę na to, że w zrelaksowaniu się pomogły im intensywne, przyjemne i zróżnicowane dźwięki instrumentu. Ułatwiały one także powrót do harmonijnego oddychania, sprzyjającego pozbyciu się stresu skumulowanego w mięśniach. Niektóre osoby doświadczyły poza tym „uczucia dociążenia”, co w konsekwencji umożliwiło im pogłębiony kontakt ze swoim ciałem. Wśród korzystnych rezultatów masażu w odpowiedziach ankietowanych pojawiało się też zwiększenie uważności na doznania zmysłowe.   

Długość masażu dźwiękiem a jego efektywność  

Zaledwie 20-minutowa terapia dźwiękiem okazała się niezwykle relaksującym doświadczeniem dla zdecydowanej większości osób – 92% uczestników zadeklarowało chęć udziału w kolejnej sesji! W tym miejscu warto podkreślić, że przedstawione wyniki ankiety dotyczyły wyłącznie pokazowej, krótkiej wersji masażu. Dłuższa sesja gwarantuje natomiast spotęgowanie pozytywnych efektów. Ile minut jest zatem potrzebnych dla pełnego odprężenia się? 

W Sonora Sound Studio proponujemy wybór masaży dźwiękiem trwających od 45 do nawet 120 minut – nasza oferta jest dopasowana do indywidualnych potrzeb. Aby dodatkowo zwiększyć skuteczność terapii, możesz również zdecydować się na sesję połączoną z aromaterapią (dopełniającą relaks dzięki zastosowaniu olejków eterycznych) lub termoterapią (idealną dla miłośników ciepłego otulenia). Jeśli na co dzień zmagasz się ze stresem, przemęczeniem i chcesz zadbać o swoje samopoczucie – zapraszamy!                 

Przyjdź na sesję masażu Sonora – poczuj we własnym ciele i umyśle dobroczynne działanie terapii dźwiękiem, o których przekonali się nasi ankietowani.