Sonora w Gdańsku 24 lipca 2022

Chcesz poznać Sonorę i doświadczyć jej dźwięków na własnym ciele? Już w lipcu, w ramach cyklu „Etnosensualni” odbędą się warsztaty „Muzykoterapia z instrumentem Sonora Sound Tube” w Gdańsku. Dowiedz się więcej o szczegółach wydarzenia i zapisach.

W niedzielę 24 lipca 2022 w oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędą się warsztaty arteterapeutyczne „Muzykoterapia z instrumentem Sonora Sound Tube” z cyklu „Etnosensualni”. Warsztaty skierowane są do wszystkich chętnych, szczególne zaproszenie kierujemy do osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami.

Zapraszamy na warsztaty oraz sesje indywidualne z Sonorą:

Warsztaty relaksacyjne “Oddech-muzyka-ruch”
godzina 11.00 – 12.30
Zalecany luźny ubiór, własna mata do jogi oraz koc.

Warsztaty oparte o technikę uważności, łączące ze sobą trzy sfery: umysł, duszę i ciało. Podczas warsztatów skupimy się na uważnym: ruchu, oddechu i słuchaniu muzyki. Uważny ruch pozwoli zwiększyć świadomość ciała oraz jego granic. Skupienie na oddechu pozwoli przekierować uwagę do wnętrza i obserwować to, co dzieje się w umyśle, po to, aby zapanować nad jego chaosem. Na koniec te dwa obszary zostaną zintegrowane poprzez wprowadzenie w stan głębokiego relaksu przy muzyce Sonory podczas koncertu relaksacyjnego poprzedzonego wizualizacją kierowaną. Odprężenie ciała wraz z odprężeniem umysłu redukuje napięcia w ciele, obniża lęk, uśmierza ból i poprawia samopoczucia. Taki stan pozytywnie wpływa na równowagę psychofizyczną i daje wyraźny oraz natychmiastowy efekt. Uczestnicy biorący udział w porannym warsztacie mogą kontynuować dzień z uważnością i przenieść doświadczenie relaksu na dalsze obszary swojego życia.


Sesje indywidualne dla uczestników (po 2-3 osoby na godzinę)
godzina 13.00 – 17.30

Obowiązują wcześniejsze zapisy na konkretną godzinę, zalecane pojawienie się uczestnika na 5-10 minut przed planowanym terminem sesji.

Uczestnicy indywidualnych sesji relaksacyjnych wewnątrz instrumentu Sonora Sound Tube
będą mieli okazję poznać działanie Sonory zarówno na umysł jak i na ciało. Doświadczanie wibracji dźwięku wraz z nowym brzmieniem instrumentu dostarcza pozytywnych wrażeń
estetycznych i otwiera na nowe doznania cielesne. Uczestnicy zyskują nową jakość w zakresie świadomości swojego ciała, mogąc odczuwać jego falowanie wraz z dźwiękiem.
Nauka odprężania umysłu i kierowania uwagi do wewnątrz również jest wzbogacającym doświadczeniem i bardzo przydatną umiejętnością. Redukcja napięcia i poprawa
samopoczucia jest pozytywnym efektem, które uczestnicy będą mieli okazję uzyskać, nawet po krótkich 20-30 minutowych sesjach relaksacyjnych.

Projekt „Etnosensualni” nakierowany jest na włączanie do działań artystycznych osób z niepełnosprawnościami. Promujemy ideę integracji oraz różnorodności kulturowej.
Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę, kulturę i wzajemne poznawanie się.

Szczegółowe informacje:

Zajęcia są bezpłatne.
Warsztaty dla dorosłych.
Niezbędne są wcześniejsze zapisy pod nr. 58 552 12 71 wew. 105 lub mailowo etnograf@mng.gda.pl
Warsztaty z cyklu „Etnosensualni” odbywają się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego
Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i
sztuki”.